Skip to main content area Skip to institutional navigation
Skip to main content

Theatre and Dance Department 

2017-2018 Dance Technique Schedule


Blocks 1 & 2

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

1-2:30 

DS 105 Beg. Dance  

Mercer B1, Womack B2 

 (N. Studio)

1-2:30 

DS 105 Beg. Dance  

Mercer B1, Womack B2 

 (N. Studio) 

 

 

1-2:30 

DS 105 Beg. Dance  

Mercer B1, Womack B2 

 (N. Studio) 

1-2:30 

DS 231: Hip-Hop  

Ron Jules 

(Gym) 

 

1-2:30 

DS 231: Hip-Hop 

Ron Jules 

(Gym)

 

 

1-2:30 

DS 231: Hip-Hop 

Ron Jules 

(Gym)

2:45 4:15 

DS 213 Int Ballet 

Mercer 

(N. Studio)

 

 

2:45 4:15 

DS 213 Int Ballet 

Mercer 

(N. Studio)

 

2:45-4:15 

DS 213 Int Ballet 

Mercer 

(N. Studio)

3-4:30 

Block 2

DS 236: Samba

De Jesus

3:30-4:30 

DS245 Ballroom Dancing 

John Riker & Marcia Dobson 

(Gym)

3-4:30 

Block 2

DS 236: Samba

De Jesus

4:30-6:00

DS 413 Adv. Ballet

Mercer

(N. Studio)

4:30-6:00

DS 413 Adv. Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

4:30-6:00

DS 413 Adv. Ballet

Mercer

(N. Studio)

4:30-6:00

DS305 Int./Adv. Contemporary Dance

Herminjard

(Gym)

4:30-6 

DS305 Int./Adv. Contemporary

Herminjard 

(Gym) 

4:30-6

DS 413 Adv. Ballet

Mercer

(North Studio) 

4:30-6 

DS306 Int./Adv. Contemporary

Herminjard 

(Gym) 

4:30-6 

DS 413 Adv. Ballet  

Debbie Mercer 

(N. Studio)

5:00-6:00 

DS 229: Balinese-Lasmawan 

(Pearson Studio, Packard) 

 

5:00-6:00

DS 229: Balinese-Lasmawan

(Pearson Studio, Packard)

   

 

 

Block 1: DA200 Topics: Making Space, (Cossitt Gym)Shawn Womack  

Block 2: DA311/RM311 Cultural Perspectives in Dance (CAC302) Caricco


 Blocks 3 & 4

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

1-2:30 

DS 106 Beg. Dance 

Mercer B3, Womack B4 

 (North Studio)

1-2:30 

DS 106 Beg. Dance 

Mercer B3, Womack B4 

 (N. Studio)

 

1-2:30 

DS 114 Beg. Dance 

Mercer B3, Womack B4 

 (N. Studio) 

2:45-4:15 

DS 214/414 Int/Adv Ballet 

Mercer 

(N. Studio) 

 

2:45-4:15 

DS 214 Int. Ballet 

Mercer 

(N. Studio)

 

2:45-4:15 

DS 214 Int. Ballet 

Mercer 

(N. Studio)

3-4:30 

DS 223: Improvisation 

Womack 

(Gym)

3-4:30 

DS 306 Adv. Contemporary Dance 

Herminjard 

(Gym)

3-4:30 

DS 223: Improvisation 

Womack 

(S. Studio)

3-4:30 

DS 306 Adv. Contemporary Dance 

Herminjard 

(Gym)

 

3-4:30 

Block 3

DS 236: Samba

De Jesus

 

 

3:30-4:30 

DS245 Ballroom Dancing 

John Riker & Marcia Dobson 

(Gym)

 

3-4:30 

Block 3

DS 236: Samba

De Jesus

 

4:30-6 

DS 406 Adv. Contemporary Dance 

Herminjard 

(Gym) 

4:30-6:00 

DS 414 Adv. Ballet  

Mercer 

(North Studio)

4:30-6:00 

DS 414 Adv. Ballet  

Mercer 

(North Studio)

5:00-6:00 

DS 229: Balinese 

Lasmawan 

(Packard Hall) 

 

5:00-6:00 

DS 229: Balinese 

Lasmawan 

(Packard Hall)

 

   

 

Block 3: DA221 Choreography, Cossitt Hall, Shawn Womack

Block 3: DA211/FG206 Historical Perspectives in Dance (CAC302) Caricco


 Blocks 5 & 6

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

1-2:30

DS 107 Beg. Dance

Mercer B5, Herminjard B6 

(N. Studio)

 

1-2:30

DS 107 Beg. Dance

Mercer B5, Herminjard B6 

(N. Studio)

 

 

1-2:30

DS 107 Beg. Dance

Mercer B5, Herminjard B6 

(N. Studio)

1-2:30

Hip Hop

Ron Jules

(Gym)

 

 

 

2:45-4:15

DS 215 Int Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

2:45-4:15

DS 215 Int Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

2:45-4:15

DS 215 Int Ballet

Mercer

(N. Studio)

3:00 – 4:30

DS308 Int/Adv. Contemporary

Herminjard

 (Gym)

3:00 – 4:30

DS308 Int/Adv. Contemporary

Herminjard

 (Gym)

 

3:00 – 4:30

DS308 Int/Adv. Contemporary

Herminjard

 (Gym)

 

 

4:30-6:00

DS 218:African Dance

Dallo

(Gym)

 

4:30-6:00

DS 415 Adv. Ballet Mercer

(North Studio)

4:30-6

DS 218:African Dance

Dallo

(Gym)

 

4:30-6:00

DS 415 Adv. Ballet

Mercer

(N. Studio)

5:00-6:00

DS 230: Balinese

Lasmawan

(Packard Hall)

 

5:00-6:00

DS 230: Balinese 

Lasmawan

(Packard Hall)

 

 

Block 5: DA200 Topics: Hip Hop and Street Dance History (CAC Flex room) Rennie Harris

Blocks 5 & 6 DA425 DanSix "Emerge" Womack,Herminjard, Johnson, Harris, Caricco


 Blocks 7 & 8 

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

1:00 - 2:30

DS 231 Hip Hop

Ron Jules

(Gym)

 

 

2:45 – 4:15

DS 216 Int. Ballet

Mercer

(N. Studio)

2:45 – 4:15

DS 216 Int. Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

 

2:45 – 4:15

DS 216 Int. Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

3:00-4:30

DS 224 Improvisation

Lauther

(S.Studio)

3:00-4:30

DS 224 Improvisation

Lauther

(S.Studio)

4:30-6:00

DS 244 Yoga

Roodhuysen

(S Studio)

4:30-6:00

DS 244 Yoga

Roodhuysen

(S Studio)

 

4:30-6:00

DS 244 Yoga

Roodhuysen

(S Studio)

 

4:30 – 6:00

DS 416 Adv. Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

 

4:30 – 6:00

DS 416 Adv. Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

 

4:30 – 6:00

DS 416 Adv. Ballet

Mercer

(N. Studio)

4:30-6:00

DS 219 African Dance

Dallo

(Gym)

 

4:30-6:00

DS 219 African Dance

Dallo

(Gym)

   

5:00 – 6:00

DS 230 Balinese

Lasmawan

(Packard Hall)

 

 5:00 – 6:00

DS 230 Balinese

Lasmawan

(Packard Hall)

   

Block 7: DA125 Body in Motion, Womack (Flex Room)

Block 8: DA230 Video Dance, Herminjard (CAC)