Skip to main content area Skip to institutional navigation

Theatre and Dance Department 

2014-15 Dance Technique Schedule


Blocks 1 & 2

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

1-2:30 

DS 105 Beg. Dance  

Mercer B1, Womack B2 

 (N. Studio)

1-2:30 

DS 105 Beg. Dance  

Mercer B1, Womack B2 

 (N. Studio) 

 

 

1-2:30 

DS 105 Beg. Dance  

Mercer B1, Womack B2 

 (N. Studio) 

1-2:30 

DS 231: Hip-Hop  

Ron Jules 

(Gym) 

 

1-2:30 

DS 231: Hip-Hop 

Ron Jules 

(Gym)

 

 

1-2:30 

DS 231: Hip-Hop 

Ron Jules 

(Gym)

2:45 4:15 

DS 213/413 Int/Adv Ballet 

Mercer 

(N. Studio)

 

 

2:45 4:15 

DS 213 Int Ballet 

Mercer 

(N. Studio)

 

2:45-4:15 

DS 213 Int Ballet 

Mercer 

(N. Studio)

3-4:30 

DS 227: Bharata Natyam 

Kedhar 

(S. Studio) 

3-4:30 

DS 227: Bharata Natyam 

Kedhar 

(S. Studio)

3:30-4:30 

DS245 Ballroom Dancing 

John Riker & Marcia Dobson 

(Gym)

3-4:30 

DS 227: Bharata Natyam 

Kedhar 

(S. Studio)

 

4:30-6 

DS 405 Adv Modern: Graham 

Herminjard 

(Gym) 

4:30-6 

DS 405 Adv Modern: Graham 

Herminjard 

(Gym) 

4:30-6

DS 413 Adv. Ballet

Mercer

(North Studio) 

4:30-6 

DS 405 Adv Modern: Graham 

Herminjard 

(Gym) 

4:30-6 

DS 413 Adv. Ballet  

Debbie Mercer 

(N. Studio)

5:00-6:00 

DS 229: Balinese-Lasmawan 

(Packard Hall) 

 

5:00-6:00

DS 229: Balinese-Lasmawan

(Pearson Studio, Packard)

   

 

 

 Block courses: Block 2: DA311/ES200: Cultural Perspectives in Dance in CAC 302, Anusha Kedhar


 Blocks 3 & 4

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

1-2:30 

DS 106 Beg. Dance 

Mercer B3, Womack B4 

 (North Studio)

1-2:30 

DS 106 Beg. Dance 

Mercer B3, Womack B4 

 (N. Studio)

 

1-2:30 

DS 114 Beg. Dance 

Mercer B3, Womack B4 

 (N. Studio) 

2:45-4:15 

DS 214/414 Int/Adv Ballet 

Mercer 

(N. Studio) 

 

2:45-4:15 

DS 214 Int. Ballet 

Mercer 

(N. Studio)

 

2:45-4:15 

DS 214 Int. Ballet 

Mercer 

(N. Studio)

3-4:30 

DS 223: Improvisation 

Womack 

(Gym)

3-4:30 

DS 406 Adv. Contemporary Dance 

Herminjard 

(Gym)

3-4:30 

DS 223: Improvisation 

Womack 

(S. Studio)

 

 

 

3:30-4:30 

DS245 Ballroom Dancing 

John Riker & Marcia Dobson 

(Gym)

3-4:30 

DS 406 Adv. Contemporary Dance 

Herminjard 

(Gym) 

 

 

4:30-6 

DS 406 Adv. Contemporary Dance 

Herminjard 

(Gym) 

4:30-6

DS 406 Adv. Contemporary Dance

Herminjard

(Gym)

4:30-6:00 

DS 414 Adv. Ballet  

Mercer 

(North Studio)

4:30-6

DS 406 Adv. Contemporary Dance

Herminjard

(Gym)

4:30-6:00 

DS 414 Adv. Ballet  

Mercer 

(North Studio)

5:00-6:00 

DS 228: Balinese 

Lasmawan 

(Packard Hall) 

 

5:00-6:00 

DS 228: Balinese 

Lasmawan 

(Packard Hall)

 

   

 

Block Course: 

Block 3: DA221 Choreography, Shawn Womack

Block 4: DA 200 Bollywood in India, Anusha Kedhar


 Blocks 5 & 6

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

1-2:30

DS 107 Beg. Dance

Mercer (Block 5) North

Herminjard (Block 6) North

(North Studio)

 

1-2:30

DS 107 Beg. Dance

Mercer(Block 5)

North Herminjard(Block 6)

Gym

 

 

1-2:30

DS 107 Beg. Dance

Mercer (Block 5)

North Herminjard (Block 6)

Gym

1-2:30

Hip Hop

Ron Jules

(Gym)

 

3-4:30 Somatic: Gyrotonic

(COI) Herminjard

(Somatic Practice Room) 

 

3-4:30

Somatic: Gyrotonic (COI)

Herminjard

(Somatic Practice Room) 

2:45-4:15

DS 215/415 Int/Adv Ballet

Mercer

(North Studio)

 

2:45-4:15 DS 215

Int Ballet

Mercer

(North Studio)

 

2:45 - 4:15

DS 215 Int. Ballet

Mercer

(North Studio)

 

4:30-6

DS 218:African Dance

Dallo

(Gym)

 

4:30-6

DS 219:African Dance

Dallo

(Gym)

 

   

4:30-6:00

DS 415 Adv. Ballet Mercer

(North Studio)

 

4:30-6:00

DS 415 Adv. Ballet

Mercer

(N. Studio)

5:00-6:00

DS 230: Balinese

Lasmawan

(Packard Hall)

 

5:00-6:00

DS 230: Balinese L

asmawan

(Packard Hall)

 

 

Block Courses: Block 5-6: DA 425: Dance Repertory (Herminjard, Kedhar, Mercer, Womack)


 Blocks 7 & 8 

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

Block Courses: Block 5-6: DA 425: Dance Repertory (Herminjard, Kedhar, Mercer, Womack) 

 

1-2:30

DS 244:  Pilates

Herminjard

(South Studio)

 

2:45 – 4:15

DS 216 Int. Ballet

Mercer

(N. Studio)

2:45 – 4:15

DS 216 Int. Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

2:45 – 4:15

DS 216 Int. Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

 

 

4:30-6

DS 245 Yoga

Kedhar

(S. Studio)

4:30-6

DS 245 Yoga

Kedhar

(S. Studio)

 

4:30-6

DS 245 Yoga

Kedhar

(S. Studio)

 

4:30 – 6:00

DS 416 Adv. Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

 

4:30 – 6:00

DS 416 Adv. Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

 

4:30 – 6:00

DS 416 Adv. Ballet

Mercer

(N. Studio)

4:30-6

DS 219 African Dance

Dallo

(Gym)

 

4:30-6

DS 219 African Dance

Dallo

(Gym)

   

5:00 – 6:00

DS 221 Balinese

Lasmawan

(Packard Hall)

 

 5:00 – 6:00

DS 221 Balinese

Lasmawan

(Packard Hall)

   

Block Courses:  

Block 7: TH/DA300 Participatory Arts, Womack; DA225 Body in Motion, Herminjard

Block 8: DA230 Video Dance, Herminjard