Skip to main content area Skip to institutional navigation

Theatre and Dance Department 2014-15 ~
Dance Technique Schedule


Blocks 1 & 2

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

 1-2:30

DS 105 Beg. Dance

Womack B1, Mercer B2

 (North Studio)

 1-2:30

DS 243 Qigong

Coriell

(Flex Room)

1-2:30

DS 105 Beg. Dance

Womack B1, Mercer B2

(North Studio)

 

 

1-2:30

DS 105 Beg. Dance

Womack B1, Mercer B2

(North Studio)

 1-2:30

DS 205: Int Contemporary

(South Studio)

 

1-2:30

DS 205: Int Contemporary

(South Studio)

 

 

1-2:30

DS 231: Hip-Hop

Ron Jules

(Gym)  

 

 

1-2:30

DS 231: Hip-Hop

Ron Jules

(Gym) 

 

1-2:30

DS 231: Hip-Hop

Ron Jules

(Gym) 

2:45 – 4:15

DS 213/413 Int/Adv Ballet

Mercer

(North Studio)

3-4:30

DS 227: Bharata Natyam

Kedhar

(North Studio)

2:45 – 4:15

DS 213 Int Ballet

Mercer

(North Studio) 

3-4:30

DS 227: Bharata Natyam

Kedhar

(North Studio) 

2:45-4:15

DS 213 Int Ballet

Mercer

(North Studio)

4:30-6

DS 405 Adv Modern: Graham

Herminjard

(Gym)

4:30-6

DS 405 Adv Modern: Graham

Herminjard

(Gym)

4:30-6

DS 413 Adv. Ballet

Mercer

(North Studio) 

4:30-6

DS 405 Adv Modern: Graham

Herminjard

(Gym)

 4:30-6

DS 413 Adv. Ballet

Debbie Mercer

(N. Studio)

5:00-6:00

DS 229: Balinese-Lasmawan

(Pearson Studio, Packard)

 

5:00-6:00

DS 229: Balinese-Lasmawan

(Pearson Studio, Packard)

   

 

 

 Block courses: Block 2: DA/TH200: Topics: Making Space: Site Performance Intervention 


 Blocks 3 & 4

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

1-2:30

DS 106 Beg. Dance

Mercer B3, Womack B4

 (North Studio)

1-2:30

DS 243 Qigong

Coriell

(Flex Room)  

1-2:30

DS 106 Beg. Dance

Mercer B3, Womack B4

(North Studio)

 

1-2:30

DS 114 Beg. Dance

Mercer B3, Womack B4

 (North Studio)

2:45-4:15

DS 214/414 Int/Adv Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

2:45-4:15

DS 214 Int. Ballet

Mercer

(N. Studio)

 

2:45-4:15

DS 214 Int. Ballet

Mercer

(North Studio)

3-4:30

DS 223: Improvisation

Womack

(Gym)

3-4:30

DS 228: Bharata Natyam

Kedhar

(North Studio)

 3-4:30

DS 223: Improvisation

Womack

(Gym)

3-4:30

DS 228: Bharata Natyam

Kedhar

(North Studio)

 

4:30-6

DS 236: Samba

Luciana DaSilva

(Gym)

 

 

4:30-6

DS 236: Samba

Luciana DaSilva

(Gym) 

 

 

4:30-6

DS 406 Adv. Contemporary Dance

Herminjard

(South Studio)

4:30-6

DS 406 Adv. Contemporary Dance

Herminjard

(South Studio)

4:30-6:00

DS 414 Adv. Ballet

Mercer

(North Studio)

4:30-6

DS 406 Adv. Contemporary Dance

Herminjard

(South Studio)

4:30-6:00

DS 414 Adv. Ballet

Mercer

(North Studio) 

5:00-6:00

DS 228: Balinese

Lasmawan

(Pearson Studio, Packard)

 

5:00-6:00

DS 228: Balinese

Lasmawan

(Pearson Studio, Packard) 

   

 

Block Course: Block 3: DA 200: Topics in Dance: Swaying Hips and Heaving Chests: Bollywood Dance


 Blocks 5 & 6

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

1-2:30

DS 107 Beg. Dance

Mercer (Block 5)

Herminjard (Block 6)

(North Studio)

 

1-2:30

DS 107 Beg. Dance

Mercer (Block 5)

Herminjard (Block 6)

(North Studio)

 

 

1-2:30

DS 107 Beg. Dance

Mercer (Block 5)

Herminjard (Block 6)

(North Studio)

 

1-2:30

DS 243 Qigong

Coriell

(Flex Room)

 

 

 

2:45-4:15

DS 215/415 Int/Adv Ballet

Mercer

(North Studio)

 

2:45-4:15

DS 215 Int Ballet

Mercer

(North Studio)

 

2:45 - 4:15

DS 215 Int. Ballet Mercer

(North Studio)

 

4:30-6

DS 218: African Dance

Dallo

(Gym)

 

4:30-6

DS 219: African Dance

Dallo

(Gym)

 

   

4:30-6:00

DS 415 Adv. Ballet Mercer

(North Studio)
 

4:30-6:00

DS 415 Adv. Ballet Mercer

(North Studio)

5:00-6:00

DS 230: Balinese

Lasmawan

(Pearson Studio, Packard)
 

5:00-6:00

DS 230: Balinese

Lasmawan

(Pearson Studio, Packard)

 

 

Block Courses: Block 5-6: DA 425: Dance Repertory (Herminjard, Mercer, Hijack) Block 5: DA 221: Choreography (Herminjard

                      Block 6: DA 211: Historical Perspectives in Dance (Kedhar), DA 200: The Hijack Experience


 Blocks 7 & 8 2012-2013

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

 

1-2:30

DS 244:  Pilates

Herminjard

(South Studio)

 

1-2:30

DS 244:  Pilates

Herminjard

(South Studio)

 

2:45 – 4:15

DS 216 Int. Ballet

Mercer

(North Studio)

1-2:30

DS 243 Qigong

Coriell

(Flex Room)

 2:45 – 4:15

DS 216 Int. Ballet

Mercer

(North Studio)

 

2:45 – 4:15

DS 216 Int. Ballet

Mercer

(North Studio)

3-4:30

DS 307 Int/Adv Cont.

Dance

Herminjard

(Gym)

3-4:30

DS 307 Int/Adv Cont.

Dance

Herminjard

(Gym)

 

3-4:30

DS 307 Int/Adv Cont.

Dance

Herminjard

(Gym) 

 

 
 4:30-6

DS 245 Yoga

Kedhar

 (South Studio)

4:30-6

DS 245 Yoga

Kedhar

 (South Studio)

 

4:30-6

DS 245 Yoga

Kedhar

 (South Studio)

 

4:30 – 6:00

DS 416 Adv. Ballet

Mercer

 (North Studio) 

 

4:30 – 6:00

DS 416 Adv. Ballet

Mercer

 (North Studio)

 

 4:30 – 6:00

DS 416 Adv. Ballet

Mercer

 (North Studio)

 4:30-6

DS 219 African Dance

Dallo

(Gym)
 

4:30-6

DS 219 African Dance

Dallo

(Gym)
   

5:00 – 6:00

DS 221 Balinese

Lasmawan

(Pearson Sound Studio

Packard)
   5:00 – 6:00

DS 221 Balinese

Lasmawan

(Pearson Sound Studio

Packard)
   

Block Courses:  Block 7: DA 304: Advanced Performance: Creating Performance (Manley)

                        Block 8: DA 311: Cultural Perspectives in Dance (Kedhar)