Skip to main content area Skip to institutional navigation Skip to sub-navigation

Students

 Zina

This is indeed Zina Mercil (2003)--you too can be a neuroscience major....

Class of 2014 (21 graduates)

Jack Ahern
Sarah Backer
Yiqiao Bao (A.B. Scheibel Neuroscience Award*, Distinction)
Merruth Barriaut
Elle Beckett
Kai Bergland
Phoebe Blessing
Julia Boese
Tiffany Cardenas
Lizby Dingus
Katie Duker
Arianna Gentile-Polese
Olivia Hart
Craig Johnston
Laura Lee
Priscilla McKay
Claire McNellan (Distinction)
Jake Russin(Distinction; and Distinction in Philosophy)
Abby Sawyer (Distinction)
Talisa Sobieski
Leona Waller (Cum Laude)

Class of 2013 (18 graduates) 

Kimberly Babcock
Emily Epstein
Aubre Gilbert
Tessa Harland (A.B. Scheibel Neuroscience Award*, Distinction, Magna Cum Laude)
Liliana Hoversten (Cum Laude)
Sarah Jacobson
Nicholas Johnson
Diane Kelly
Deb Kennedy
Alicia Mallitt
Flynn McGuire
Nina Roumell
Monika Rozkowska
Margo Simon
Eric Syrjala
Becky Twombly
Mary Wang (Distinction in Asian Studies)
Nate Wilson

Class of 2012 (23 graduates)

Juan Arias (Distinction, Magna Cum Laude)
James Cheng
Mike Davenport
Christina Draganich (Distinction, Cum Laude)
Jamie Haran
Ollie Heitkamp
Bryce Ingram
Denali Johnson
James Kerney
Emily Krackoff
Katrina Kutchko (Distinction, Magna Cum Laude)
Megan Lieb (A.B. Scheibel Neuroscience Award*, Distinction, Magna Cum Laude)
Amy Lin(Distinction)
Claire Mann (Distinction, Magna Cum Laude)
Sam McCune(Distinction)
Jeff Nadel(Distinction, Cum Laude)
Mindy Nguyen
Kyle Ruckman
Greg Siegel
Meredith Smith
Devin Wahl
Jordan Yeager
Zach Zeidler (Distinction, Cum Laude)

Class of 2011 (7 graduates)

Matt Franco
Alan Graetz
Frank Grove
Caroline Janeway (Distinction in Dance)
Alison Rhoads (Distinction)
Maggie Seay
Courtney Townshend
Erin Yamamoto

Class of 2010 (25 graduates)

Zach Bailey
Jessica Borst (A.B. Scheibel Neuroscience Award*, Distinction, Magna Cum Laude)
Andrew Bowen
An Dang
Mark Dunlop
Somhrita Dutta
Ben Ehrlich
Anthony Groth
Markus Hannan (Distinction)
Michael Harrison
Josh Hoerger
Breann Jeffries
Alison Kreisler
Marisa Lafontaine
Diana Martinez
Alex Miller
Vanessa Newman
Bailey Peck
Molly Platt
Jordan Reese
Alex Rittel
Aaron Snyder (Barry M. Goldwater Scholarship, Cum Laude)
Jessica Van Doren
Rachel Weitzenkorn

Class of 2009 (7 graduates)

Kaeley Anderson (A.B. Scheibel Neuroscience Award*, Distinction, Summa Cum Laude)
Ryan Casserly (Distinction, Cum Laude)
Del Vecchio, Jeanna
Patrick Minot (Distinction, Magna Cum Laude)
Hannah Potvin
Jessica Rice
Tyler Smith

Class of 2008 (12 graduates)

Courtney Blake
Brian Bones (Distinction)
Hanna Elmen-Gruys
Jesse Fitzpatrick (Distinction, Summa Cum Laude)
Chloe Hughes (Distinction, Cum Laude)
Joshua Kaplan (A.B. Scheibel Neuroscience Award*)
Jacob Morgan
Steven Nakano
Graham Patton
Brooks Robinson (Distinction, Cum Laude)
Alex Sable-Smith
Laura Seewald

Class of 2007 (3 graduates)

Brittany Bishop
Ashley Boynton (Distinction, Cum Laude)
Kelly Greengard

Class of 2006 (14 graduates)

Ashley Ferrington
Laura Hance
Zachary Krahn
Ashleigh Martin (A.B. Scheibel Neuroscience Award*)
Moumita Mazumdar
Courtney Michel
Andreas Neophytou (Distinction, Magna Cum Laude)
Jessica Nichols
James O'Keefe (Magna Cum Laude)
Andrew Pressman
Benjamin Schleifer
Jesse Stokke
Phillip Tearse
Crystal Yi

Class of 2005 (10 graduates)

Amber Bailey
Caroline Byrd
Kalen Dionne (Distinction, Magna Cum Laude)
Caitlin Dufault (Distinction, Cum Laude, A.B. Scheibel Neuroscience Award*)
Charles Hass (Distinction, Cum Laude, A.B. Scheibel Neuroscience Award*)
Marnita Rodriguez
Roxanne Rogers
Aubree Ruzkowski
Wyanet Schoonover
Annie West-Miles

Class of 2004 (10 graduates)

Aby Baker
Adam Bleckert (Distinction, Cum Laude)
Stacy Elmer
Natalie Heaivilin (Distinction)
Lindsey Hilton
Steve Kerrigan
Hyo Won Lee (Distinction, Cum Laude, A.B. Scheibel Neuroscience Award*)
Garriela Poles
Kalista Trombley and PostCC
Kirsten Walth

Class of 2003 (12 graduates)

Robyn Albert
Candice Erdmann
Aimee Hull (Distinction)
Andrea Johnson
Eleanor Kelley
Leovigilda Madera
Zina Mercil (Distinction; Cum Laude) PostCC
Sarah Meshke
Karin Nelson
Aaron Ransome (Magna Cum Laude) PostCC
Kristin Schreinert (Cum Laude)
Katie Travis (Distinction; A.B. Scheibel Neuroscience Award*; Cum Laude) PostCC

Class of 2002 (12 graduates)

Dawn Beckman (Cum Laude)
Autumn Beinhauer
Nate Birgenheier (Magna Cum Laude)
Jon Britt (Distinction)
Johanna Creswell (A.B. Scheibel Neuroscience Award*)
Melody Hrubes
Jenna Godfrey (Distinction)
Felisa Gonzales (A.B. Scheibel Neuroscience Award*; 2002-2003 Thomas J. Watson Fellow) PostCC
David Heister
Kara Lindstrom and PostCC
John Rino
Sonia Shishido

Class of 2001 (7 graduates)

Shantha Bunyan
Jon Faust
Fred Federer
Dan Gammon (Magna Cum Laude)
Francis Macalalag
Sharon Sann (Distinction; A.B. Scheibel Neuroscience Award*; Magna Cum Laude)
Jennifer Spencer

Class of 2000 (11 graduates)

Amelia Adcock
Heather Donn
Erin Hendrick
Jesse Jacobs (Distinction; A.B. Scheibel Neuroscience Award*; Magna Cum Laude) PostCC
Elisa Kapler (Distinction; A.B. Scheibel Neuroscience Award*; Magna Cum Laude)
Kelii Krueger
Ashton Powell
Ting Shen (Distinction) PostCC
Peter Taylor
Clara Vondrich (Distinction; Summa Cum Laude) PostCC
Phil Weidner

Class of 1999 (7 graduates)

Rosemarie Bowen
Kristin Culhane
Phuong Dao
Peter Davenport (A.B. Scheibel Neuroscience Award*)
Afi Ekulona
Sarah Johnson
Amy O’Donnell

Class of 1998 (6 graduates)

Jenny Barba
Annelise Jacobsen (A.B. Scheibel Neuroscience Award*)
Adam Kim
Jody Robinson
Margarita Stevenson
Brian Somerset

Class of 1997 (10 graduates)

Michelle Arnold
Hilary Clausing
Kelly Courns (Distinction)
S. Dan Haas
Denise Long
Dan Morlan
Kumi Rattenbury (A.B. Scheibel Neuroscience Award*; Distinction; Magna Cum Laude)  PostCC
Karen Schwartz
Matt Sowards

Class of 1996 (6 graduates)

Sherry Bekhit
Jennifer Ferguson (Summa Cum Laude)
Renee Ginardi
Simi Patel
Jennifer Rael
Aaron Wagner (Magna Cum Laude) PostCC

Total: 209 graduates

*The Arnold B. Scheibel Neuroscience award is given each year to the most outstanding neuroscience graduate(s).